PDF Drukuj Email

Bezpłatna Szkoła Rodzenia „Szpital Południowy”

  

 

 

 

Zapraszamy Państwa na zajęcia Szkoły Rodzenia organizowane w Warszawskim Szpitalu Południowym przy ul. Rtm. Witolda Pileckiego 99 w formie stacjonarnej.
Zapoznają się Państwo z tematyką porodu, połogu i opieki nad noworodkiem w zakresie teorii i praktyki. Zapraszamy serdecznie.

Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki w Szpitalu Południowym

Adres e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 

 

Przygotowanie do porodu

Zapewniamy rzetelne i uczciwe informacje dotyczące porodu. Tworzymy atmosferę budującą Twoje poczucie bezpieczeństwa. Rozmawiając o mądrości natury wzmocnimy Twoją wiarę we własne możliwości. Naszym celem jest takie przygotowanie do porodu, aby był on doświadczeniem ubogacającym, źródłem satysfakcji i narodzenia kobiety jako matki niezależnie od drogi jego ukończenia.

 

Opieka nad noworodkiem

Porozmawiamy o prawdach i mitach związanych z karmieniem piersią. Państwa aktywne uczestniczenie w warsztacie dotyczącym pielęgnacji, noszenia i kąpieli noworodka pozwoli Wam poznać uroki Rodzicielstwa.

W trakcie zajęć z zakresu Pierwszej Pomocy dla noworodka zmniejszymy lęk przed jej udzielaniem i poszerzymy Twoją wiedzę na temat najczęstszych stanów nagłych u noworodka.

 

Wokół porodu z różnymi specjalistami

Wykonywanie ćwiczeń ogólnousprawniających pod profesjonalnym okiem pani fizjoterapeutki uczyni poród sprawniejszym i łatwiejszym.

Położna - Certyfikowany Doradca Laktacyjny zachęci do naturalnego karmienia i wyjaśni wątpliwości..

Położna, specjalistka uroginekologii przedstawi sekretne sposoby na przygotowanie krocza do porodu i odczaruje okres połogu.

Pani dietetyk podpowie co jeść, aby było smacznie, zdrowo i dla dwojga.

Specjaliści wykładający w naszej szkole to położne, lekarz anestezjolog, dietetyk, psycholog i fizjoterapeuta.

 

 

 

Tematy zajęć

 1. Ciąża i poród. Obawy rodziców, a rzeczywistość. Wizyta na oddziale położniczym i w salach porodowych. Położna – 1,5 h
 2. Plan porodu i pozycje wertykalne w porodzie. Położna – 1,5 h
 3. Karmienie piersią. Położna – certyfikowany doradca laktacyjny – 1,5 h
 4. Przygotowanie mięśni krocza do ochrony. Połóg. Położna - specjalistka uroginekologii – 1,5 h
 5. Zdrowo, smacznie i dla dwojga. Dietetyk - 1,5 h
 6. Rola aktywności w ciąży. Fizjoterapeuta - 1,5 h
 7. Łagodzenie bólu porodowego. Pierwsza pomoc dla noworodka - lekarz anestezjolog/położna - instruktor pierwszej pomocy IFACC - 1,5 h
 8. Świadomość i kompetencje rodzicielskie. Psycholog - 1,5 h
 9. Fizjologia noworodka. Stany przejściowe oraz najczęściej występujące zburzenia okresu noworodkowego. Położna, lekarz neonatolog - 1,5 h
 10. Przygotowanie środowiska domowego dla potrzeb noworodka, pielęgnacja noworodka. Położna - 1,5 h

Miejsce i terminy kursów

Zapraszamy na zajęcia w grupach, maksymalnie 10 par.

Kurs trwa 5 tygodni i odbywa się w dni tygodnia w godzinach 16:00-19:05.

W trakcie zajęć jest przewidziana krótka przerwa.

Termin rozpoczęcia zajęć zależy głównie od Państwa decyzji. My proponujemy 23 tydzień ciąży, jako najdogodniejszy czas. Najlepiej, aby ukończyli Państwo zajęcia 3-4 tygodnie przed terminem porodu.

 

 

W mailu zgłoszeniowym prosimy podać imię, nazwisko i aktualny telefon kontaktowy.

Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy proszeni są o:

 • Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń (panie nie mogące uczestniczyć w ćwiczeniach zapraszamy na zajęcia teoretyczne oraz do uczestnictwa biernego w zajęciach prowadzonych przez fizjoterapeutę),
 • Każde z zajęć zawiera elementy ćwiczeniowe, które wygodniej będzie wykonywać w wygodnych ubraniach sportowych i ciepłych bawełnianych skarpetkach (dotyczy to również osób towarzyszących).

 

 

 

 

 

 

Wyróżnia nas:

 • zaangażowanie w prowadzone zajęcia,
 • treść spotkań stale uaktualniana o najnowsze wytyczne postępowania,
 • dogodna lokalizacja,
 • liczne pomoce dydaktyczne wykorzystywane podczas zajęć,
 • materiały podsumowujące zajęcia.

 

Jeżeli określisz swoje oczekiwania na początku kursu, dostosujemy program do Twoich potrzeb!!!


 

 

 

 

Finansowanie

Nasze zajęcia są bezpłatne. Finansuje je Urząd Miasta Stołecznego Warszawa. W bezpłatnych kursach udział wziąć mogą kobiety płacące podatki w Warszawie albo zameldowane na stałe lub czasowo, a także podopieczne domów matki i dziecka finansowanych przez miasto.

Nie wymagamy od Pań żadnych dokumentów poświadczających zameldowanie lub rozliczanie się z urzędem skarbowym.

Prosimy o przyniesienie dowodu osobistego na pierwsze zajęcia.

Zostanie wypełniona karta uczestnika kursu i to ona będzie weryfikowana w urzędzie.


Kim jesteśmy

Specjaliści prowadzący spotkania w naszej szkole posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe będące podstawą merytoryczną zajęć.

Nasza wiedza teoretyczna i praktyczna poparta własnymi doświadczeniami rodzicielskimi pozwala nam na umiejętne odnalezienie Waszej bezpiecznej przestrzeni w której szczęśliwie poczujecie radość rodzicielstwa.

 

 

kruszewska

mgr Katarzyna Kruszewska - położna

Ukończyłam kierunek Położnictwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym z tytułem Magistra Położnictwa, ponad to jestem Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, Instruktorem Hypnobirthing Poland, Doradcą Noszenia Dzieci ClauWi® oraz nauczycielem Naturalnych Metod Rozpoznawania Płodności wg Metody prof. Rotzera. W 2018 r. rozpoczęłam specjalizację z pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Na co dzień kieruję się medycyną opartą na dowodach naukowych (evidence based medicine). Na tej podstawię przygotowuje rodziców do porodu. W swojej praktyce stosuję masaż chustą Rebozo, a także metody Spinning Babies, których podstawy zdobyłam na warsztacie prowadzonym przez Jennifer Walker w Braunschweig w Niemczech. Przez rok pracowałam na misji w Ekwadorze. Jako położna otaczałam opieką Indianki Shuar i Saraguro. Obecnie pracuję na bloku porodowym Szpitala Solec.

kruszewska

mgr Elżbieta Bartha

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Lublinie, Wydz. Pielęgniarski oraz Podyplomowych Studiów nad Rodzina przy UKSW. W 2004 roku uzyskałam tytuł Międzynarodowego Certyfikowanego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC). Organizowałam pierwsza w Polsce poradnię laktacyjną przy IMiD w Warszawie a potem kolejne w szpitalu św. Zofii i szpitalu św. Rodziny, jednocześnie brałam aktywny udział w przygotowaniu w/w szpitali do Tytułu Szpitala Przyjaznego Dziecku. Przez 20 lat prowadziłam własną szkołę rodzenia na warszawskim Ursynowie. Obecnie wspieram mamy karmiące piersią w Szpitalu Solec i udzielam konsultacji w przyszpitalnej poradni laktacyjnej.Służę aktualną wiedzą, dużym doświadczeniem, otwartością na problemy młodych rodziców. Jestem entuzjastką rodzicielstwa bliskości.

 


npl