PDF Drukuj Email

Bezpłatna Szkoła Rodzenia „Bocianie sprawy”

  

 

 

Zapraszamy Państwa na zajęcia Szkoły Rodzenia Bocianie Sprawy Szpital Solec organizowane  w formie stacjonarnej. Cztery zajęcia odbędą się stacjonarnie (w Przychodni Przyszpitalnej ul.Solec 99, sala 30, 3 piętro), sześć zajęć w formie on-line w czasie rzeczywistym. Zapoznają się Państwo z tematyką porodu, połogu i opieki nad noworodkiem w zakresie teorii i praktyki. Zapraszamy serdecznie.

Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki w Szpitalu Południowym

Telefon kontaktowy: 790 354 161 

Adres e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 

Przygotowanie do porodu

Zapewniamy rzetelne i uczciwe informacje dotyczące porodu. Tworzymy atmosferę budującą Twoje poczucie bezpieczeństwa. Rozmawiając o mądrości natury wzmocnimy Twoją wiarę we własne możliwości. Naszym celem jest takie przygotowanie do porodu, aby był on doświadczeniem ubogacającym, źródłem satysfakcji i narodzenia kobiety jako matki niezależnie od drogi jego ukończenia.

 

Opieka nad noworodkiem

Porozmawiamy o prawdach i mitach związanych z karmieniem piersią. Państwa aktywne uczestniczenie w warsztacie dotyczącym pielęgnacji, noszenia i kąpieli noworodka pozwoli Wam poznać uroki Rodzicielstwa.

W trakcie zajęć z zakresu Pierwszej Pomocy dla noworodka zmniejszymy lęk przed jej udzielaniem i poszerzymy Twoją wiedzę na temat najczęstszych stanów nagłych u noworodka.

 

Wokół porodu z różnymi specjalistami

Wykonywanie ćwiczeń ogólnousprawniających pod profesjonalnym okiem pani fizjoterapeutki uczyni poród sprawniejszym i łatwiejszym.

Położna - Certyfikowany Doradca Laktacyjny zachęci do naturalnego karmienia i wyjaśni wątpliwości..

Położna, specjalistka uroginekologii przedstawi sekretne sposoby na przygotowanie krocza do porodu i odczaruje okres połogu.

Pani dietetyk podpowie co jeść, aby było smacznie, zdrowo i dla dwojga.

Specjaliści wykładający w naszej szkole to położne, lekarz anestezjolog, dietetyk, psycholog i fizjoterapeuta.

 

 

 

Tematy zajęć

 1. Ciąża i poród. Obawy rodziców, a rzeczywistość. Wizyta na oddziale położniczym i w salach porodowych. Położna – 1,5 h
 2. Plan porodu i pozycje wertykalne w porodzie. Położna – 1,5 h
 3. Karmienie piersią. Położna – certyfikowany doradca laktacyjny – 1,5 h
 4. Przygotowanie mięśni krocza do ochrony. Połóg. Położna - specjalistka uroginekologii – 1,5 h
 5. Zdrowo, smacznie i dla dwojga. Dietetyk - 1,5 h
 6. Rola aktywności w ciąży. Fizjoterapeuta - 1,5 h
 7. Łagodzenie bólu porodowego. Pierwsza pomoc dla noworodka - lekarz anestezjolog/położna - instruktor pierwszej pomocy IFACC - 1,5 h
 8. Świadomość i kompetencje rodzicielskie. Psycholog - 1,5 h
 9. Fizjologia noworodka. Stany przejściowe oraz najczęściej występujące zburzenia okresu noworodkowego. Położna, lekarz neonatolog - 1,5 h
 10. Przygotowanie środowiska domowego dla potrzeb noworodka, pielęgnacja noworodka. Położna - 1,5 h

Miejsce i terminy kursów

Zapraszamy na zajęcia w grupach, maksymalnie 10 par.

Kurs trwa 5 tygodni i odbywa się w dni tygodnia w godzinach 17:00-20:05.

W trakcie zajęć jest przewidziana krótka przerwa.

Termin rozpoczęcia zajęć zależy głównie od Państwa decyzji. My proponujemy 23 tydzień ciąży, jako najdogodniejszy czas. Najlepiej, aby ukończyli Państwo zajęcia 3-4 tygodnie przed terminem porodu.

 

 

W mailu zgłoszeniowym prosimy podać imię, nazwisko i aktualny telefon kontaktowy.

Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy proszeni są o:

 • Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń (panie nie mogące uczestniczyć w ćwiczeniach zapraszamy na zajęcia teoretyczne oraz do uczestnictwa biernego w zajęciach prowadzonych przez fizjoterapeutę),
 • Każde z zajęć zawiera elementy ćwiczeniowe, które wygodniej będzie wykonywać w wygodnych ubraniach sportowych i ciepłych bawełnianych skarpetkach (dotyczy to również osób towarzyszących).

 

 

 

 

 

 

Wyróżnia nas:

 • zaangażowanie w prowadzone zajęcia,
 • treść spotkań stale uaktualniana o najnowsze wytyczne postępowania,
 • dogodna lokalizacja,
 • poczęstunek,
 • liczne pomoce dydaktyczne wykorzystywane podczas zajęć,
 • materiały podsumowujące zajęcia.

 

Patronat nad szkołą objęła Pani prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch – Gajzlerska.

 

Jeżeli określisz swoje oczekiwania na początku kursu, dostosujemy program do Twoich potrzeb!!!


 

 

 

 

Finansowanie

Nasze zajęcia są bezpłatne. Finansuje je Urząd Miasta Stołecznego Warszawa. W bezpłatnych kursach udział wziąć mogą kobiety płacące podatki w Warszawie albo zameldowane na stałe lub czasowo, a także podopieczne domów matki i dziecka finansowanych przez miasto.

Szkoła rodzenia jest bezpłatna także, gdy ciężarna nie mieszka w granicach miasta stołecznego, ale zdecyduje się na poród w Szpitalu Solec.

Nie wymagamy od Pań żadnych dokumentów poświadczających zameldowanie lub rozliczanie się z urzędem skarbowym.

Prosimy o przyniesienie dowodu osobistego na pierwsze zajęcia.

Zostanie wypełniona karta uczestnika kursu i to ona będzie weryfikowana w urzędzie.

Kim jesteśmy

Specjaliści prowadzący spotkania w naszej szkole posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe będące podstawą merytoryczną zajęć.

Nasza wiedza teoretyczna i praktyczna poparta własnymi doświadczeniami rodzicielskimi pozwala nam na umiejętne odnalezienie Waszej bezpiecznej przestrzeni w której szczęśliwie poczujecie radość rodzicielstwa.

 


kruszewska

mgr inż. Joanna Giza, dietetyk

Pracuję z Pacjentami między innymi z przyszłymi i młodymi Mamami, ucząc jak bilansować odpowiednio codzienną dietę, aby zapewnić sobie i swoim najbliższym niezbędnych dla zachowania zdrowia i rozwoju składników. Moja praca to nie tylko konsultacje, ale także warsztaty i zajęcia edukacyjne, na których pokazuję jak żyć zdrowo i ze smakiem, a nie być na diecie „od – do”, warsztaty skierowane są do dorosłych i dzieci.

Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka ze specjalizacją dietetyki na SGGW w Warszawie, Poradnictwa Dietetycznego w Instytucie Żywności i Żywienia, instruktor rekreacji ruchowej - fitness, uczestnik wielu konferencji żywieniowych, w tym w Centrum Zdrowia Dziecka. Od ponad 10 lat pomaga pacjentom z wieloma schorzeniami m.in. cukrzycą, endometriozą, Hashimoto, chorobami przewodu pokarmowego, a także chorobą wieńcową, nadciśnieniem, otyłością i nadwagą. Współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Endometrioza. Autorka publikacji o tematyce żywienia w biuletynach i na portalach społecznościowych.

 

 

 

 

blachnio

dr n. o zdr. Tomasz Duda - psycholog

Jestem absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych ukończonych w 2006 roku na kierunku psychologia. Zajmuję się psychologią środowiskową, psychologią zdrowia i szeroko rozumianą psychologią położnictwa, a od 2010 jestem wykładowcą w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie uczę psychologii, psychoterapii, socjologii i filozofii. Jestem również trenerem metody dialogu Nansen Center for Peace and Dialog. Przede wszystkim jednak jestem szczęśliwym mężem swojej żony oraz ojcem trójki dzieci dwóch córek (7 i 5 lat) i synka (2 lata). Moje zawodowe oraz osobiste doświadczenie pozwala mi mówić o blaskach i cieniach rodzicielstwa, szczególnie tego wczesnego, roli ojca w porodzie i połogu i sytuacji emocjonalnej rodziców w konfrontacji z cudem narodzin.

 

pijanowska

mgr Kamila Sikora, położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny

Ukończyłam studia licencjackie na kierunku położnictwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, obecnie kończę studia magisterskie na tym samym kierunku. Pracuję w szpitalu na Solcu, głównie na oddziale położniczym, gdzie odczarowuję trudy wczesnego macierzyństwa. Uskrzydla i uszczęśliwia mnie fakt, iż w tak ważnym dla rodziców momencie dzielę się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Ukończyłam m.in. kurs "Farmakoterapia w laktacji", mam uprawnienia Edukatora ds. Laktacji oraz jestem w trakcie kształcenia na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Moją zawodową pasją jest przygotowywanie i wspieranie Mam oraz Rodzin w zakresie karmienia piersią. Posiadam w tym zakresie także osobiste doświadczenie - karmiłam swoją córkę 2,5 roku, studiując w tym czasie dziennie. Z ogromną przyjemnością dzielę się z moimi Pacjentami czasem i uśmiechem, otaczam ich profesjonalną opieką, jednocześnie udzielając im porad w zakresie opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Zachęcam do bliższego poznania w trakcie zajęć w Bocianich Sprawach, gdzie podczas aktywnych zajęć w miłej atmosferze dowiecie się wielu praktycznych wskazówek związanych z rodzicielstwem.

 

kruszewska

mgr Katarzyna Kruszewska - położna

Ukończyłam kierunek Położnictwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym z tytułem Magistra Położnictwa, ponad to jestem Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, Instruktorem Hypnobirthing Poland, Doradcą Noszenia Dzieci ClauWi® oraz nauczycielem Naturalnych Metod Rozpoznawania Płodności wg Metody prof. Rotzera. W 2018 r. rozpoczęłam specjalizację z pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Na co dzień kieruję się medycyną opartą na dowodach naukowych (evidence based medicine). Na tej podstawię przygotowuje rodziców do porodu. W swojej praktyce stosuję masaż chustą Rebozo, a także metody Spinning Babies, których podstawy zdobyłam na warsztacie prowadzonym przez Jennifer Walker w Braunschweig w Niemczech. Przez rok pracowałam na misji w Ekwadorze. Jako położna otaczałam opieką Indianki Shuar i Saraguro. Obecnie pracuję na bloku porodowym Szpitala Solec.

kruszewska

mgr Elżbieta Bartha

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Lublinie, Wydz. Pielęgniarski oraz Podyplomowych Studiów nad Rodzina przy UKSW. W 2004 roku uzyskałam tytuł Międzynarodowego Certyfikowanego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC). Organizowałam pierwsza w Polsce poradnię laktacyjną przy IMiD w Warszawie a potem kolejne w szpitalu św. Zofii i szpitalu św. Rodziny, jednocześnie brałam aktywny udział w przygotowaniu w/w szpitali do Tytułu Szpitala Przyjaznego Dziecku. Przez 20 lat prowadziłam własną szkołę rodzenia na warszawskim Ursynowie. Obecnie wspieram mamy karmiące piersią w Szpitalu Solec i udzielam konsultacji w przyszpitalnej poradni laktacyjnej.Służę aktualną wiedzą, dużym doświadczeniem, otwartością na problemy młodych rodziców. Jestem entuzjastką rodzicielstwa bliskości.

czechowicz

mgr Karolina Czechowicz

Od 10 lat jestem położną, a od 6 lat terapeutą wczesnego wspomagania rozwoju dziecka co bardzo przydaje się podczas pracy w środowisku z rodzicami i noworodkiem oraz niemowlęciem. Staram się by moja opieka nad kobietą i jej dzieckiem była holistyczna - staram się ciągle aktualizować wiedzę oraz poszerzać umiejętności. 
Towarzysze mamom w czasie ciąży na spotkaniach edukacji przedporodowej, w porodzie - w domu jak i szpitalu oraz połogu -  realizując wizyty patronażowe.

ŻUCHOWSKA

mgr Katarzyna Żuchowska - położna

Ukończyła kierunek Położnictwo na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach z tytułem magistra. Ponadto jest specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego, rehabilitacji okołoporodowej z akredytacją Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego oraz nauczycielem Naturalnych Metod Rozpoznawania Płodności według Metody prof. Rötzera. Prywatnie żona i mama. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w pracy na Bloku Porodowym Szpitala Solec w Warszawie. Towarzyszenie w tak ważnym momencie życia, jakim są narodziny dziecka sprawia jej ogromną satysfakcję.

npl