Pracownia leczenia zatok PDF Drukuj

Pracownia leczenia zatok.

 

Zatoki to wypełnione powietrzem i pokryte błoną śluzową przestrzenie, symetrycznie rozmieszczone po obydwu stronach czaszki w okolicy nosa, z jamą którego są połączone. Dzielimy je na: czołowe, szczękowe (największe), klinowe i  sitowe. W przypadku infekcji nagromadzenie śluzu w zatokach może prowadzić  do ich zapalenia. Ostre zapalenie zatok może przejść w zapalenie przewlekłe, któremu towarzyszą bóle głowy w okolicy nasady nosa, czoła, policzków, spływanie wydzieliny po gardle, zatkany nos lub katar trwający dłużej niż 6 tyg.

Najczęstsza przyczyną stanów zapalnych zatok są wady budowy nosa i ujść zatok, choroby błony śluzowej dróg oddechowych, w tym alergie i zaburzenia odporności organizmu.

Zapalenie zatok jest najczęstszym powodem absencji w pracy i szkole (jest to jedna z głównych przyczyn bólu głowy), źle leczone lub zbagatelizowane prowadzić może do poważnych komplikacji.

Metodę leczenia zapalenia zatok ustala dla każdego pacjenta indywidualnie lekarz-specjalista. Może być to leczenie farmakologiczne, fizykoterapia, płukanie zatok specjalnie dostosowanymi do tego urządzeniami, zabieg endoskopowy  z użyciem baloników- cewników do poszerzania ujść zatok.

Informacje o endoskopii laryngologicznej oraz cytologii błony śluzowej nosa można znaleźć w zakładce Pracownia zaburzeń drożności nosa.

W ramach naszego centrum przyjmuje wybitny laryngolog Dr n. med. Dorota Kapiszewska-Dzedzej,  która specjalizuje się w leczeniu zaburzeń drożności nosa, chrapania, bezdechów, zapalenia zatok, gardła. Dr n. med. Dorota Kapiszewska-Dzedzej stosuje metody leczenia zarówno zachowawczego jak i operacyjnego, w tym najnowsze techniki chirurgiczne - endoskopową (FESS) i cewnikowania zatok (CEZ) tzw. balonikowania zatok.

Informacje na temat konsultacji oraz zabiegów wykonywanych w ramach Pracownia Leczenia Zatok można uzyskać pod numerem telefonu 22 625 05 23